a.) Vývin drámy po r. 1945 :
- dráma po roku 1945 nadväzovala na medzivojnovú slov. drámu, najmä na hry J. Barča – Ivana a tematicky sa sústreďuje na vyhrotené existencionálne problémy
- v 50-tych rokoch sa presadzujú najmä komédie, ale ani dráma sa nevyhla schematizmu
- v 60-tych rokoch v čase uvoľnenia pomerov i v dráme mnohí autori experimentovali a svoju tvorbu začínajú autori malých javiskových foriem (Lasica, Satinský, Štepko -–Radošínske naivné divadlo).
- v 70-tych rokoch je najmä autorom J. Solovič, ktorého hry boli veľmi poplatné svojej dobe. Do popredia sa derie humor a satira
- humor sa naplno prejavuje v 80-tych rokoch (L. Feldek, S. Štepka) a vznikajú nové avantgardné divadlá, napr.: Stoka, Gumagu.
V súčasnosti divadlá siahajú po autoroch v minulosti zakázaných a veľký rozvoj zaznamenáva muzikál.
b.) Rozbor autorov :
ŠTEFAN KRÁLIK tvorba : (v jeho divad. hrách nachádzame odraz lekárskych zážitkov a
zážitkov z detstva) Posledná prekážka, Margaret zo zámku, Svätá Barbora, Krásna neznáma, Buky podpolianske,
Mozoľovci
Posledná prekážka
- je to 4-dejstvová dráma, ktorá zobrazuje zložité citové vzťahy. Vychádza z existencionalizmu a hl. konfliktom je v nej rozpor medzi osobnými túžbami a nadosobnými cieľmi. Hl. hrdinom je tu Dr. Lorenc, ktorý si z vypočítavosti a karierizmu zobral za ženu Kláru, aby mohol vykonávať zložité mozgové operácie v ústave jej otca. Lorenc sa zamiluje do svojej asistentky Heleny a je rozhodnutý vzdať sa pre ňu svojej kariéry. Všetko však skomplikuje príchod pacienta Michala, ktorý žiada Lorenca, aby ho operoval, pretože len operácia mu môže zachrániť život. Michal bol kedysi Heleniným milým, odišiel na front, a bol ranený. Listy od neho prestali chodiť a Helena si myslela, že ju opustil. Teraz Dr. Lorenc stojí pred dilemou, buď bude operovať, zachráni ho a stratí Heleninu lásku, alebo odmietne operáciu a spreneverí sa lekárskej etike. Lorenc sa rozhodne operovať a jeho manželka, ktorá mu jediná rozumie, a ktorá trpela tým, že si ju zobral z vypočítavosti, od neho odchádza.
Margaret zo zámku
- je to príbeh I Herečky Margherity, dcéry chudobného rybára, ktorá sa z lásky vydá za Bobyho, syna USA miliardára Crowna. Keď svokrove tankery začnú znečisťovať more a pobrežie pri jej rodnom mestečku, vzoprie sa proti nemu. V mene spomienky na svojho otca, ktorý zomrel na rozbúrenom mori, ocitá sa na strane ostatných vzbúrencov z rodného mestečka, čo veľmi nahnevá jej svokra. Crown jej vezme dieťa a spolu s omámeným manželom ho dopraví na jachtu a Margheritu dáva zavraždiť. Keď sa jachta chystá vyplávať na more, Margheritini priatelia ju vyhodia do vzduchu a všetci zahynú. Hra rozohráva nielen závažné ekologické problémy o čisté more, ale tiež etické problémy o čistých medziľudských vzťahoch a problémy, otázky zneužitia moci s nedoziernymi následkami.
PETER KARVAŠ tvorba : Meteor, Polnočná omša, Antigona a tí druhí,
Nočná návšteva
- jeho tvorba je poznačená osob., životnými skúsenosťami – koncentračný tábor, SNP, zákaz publikovania po roku 1968
Meteor – je to dramatický debut, v ktorom nastoluje závažný problém či oznámiť svetu vedecké výskumy blížiacej sa katastrofy a nezachrániť svoje životy alebo všetko zatajiť a zachrániť sa.
Polnočná omša – v tejto hre vystupuje proti fašizmu v akejkoľvek podobe, ale tiež voči egoizmu, závisti a mamonárstvu
Antigona a tí druhí – je napísaná podľa vzoru klasickej, GR drámy, ale jej dej sa odohráva vo vyhrotených život. situáciách v koncentračnom tábore. Hra sa vnútorne člení na 2 časti, 1. je reálna – zobrazuje konkrétnu situáciu väzňov v tábore, 2. je nadčasová – hovorí o hodnote ľudskej obetavosti ako ideovom odkaze antiky. Hl. hrdinkou je Tonka, ktorá vlastnoručne pochová do zamrznutej pôdy, napriek zákazu obeseného spoluväzňa, aby v ostatných väzňoch žila nádej, že vždy sa nájde niekto, kto sa postaví proti zlu.
Nočná návšteva – Dr. Hoferovi, advokátovi na dôchodku prichádza na hodinovú nočnú návštevu pán Brandís. Hofer totiž bol väzňom v koncentračnom tábore a Brandís chce vedieť koho zachránili namiesto jeho matky. Veliteľ tábora totiž za úplatok prepúšťal väzňov. Pán Brandís ukradol peniaze, aby mohol zachrániť matku, ktorá bola preňho najdôležitejší človek. V tábore pracovala tajná väzenská rada, ktorej členom bol i Hofer, a ktorá zachraňovala ľudí, podľa nich dôležitejších a nie tých, ktorým boli peniaze určené. Takto sa pán Brandís dozvie, že namiesto jeho matky bol zachránený synovec Hofera, ktorý však zahynul pri oslobodzovaní tábora.
- hra hovorí o závažnom morálnom probléme, či má človek právo rozhodovať o živote a smrti iného človeka.
JÁN SOLOVIČ tvorba : celovečerné hry – Nepokojná mladosť, Súhvezdie draka
trilógia – Občianska trilógia
tragikomédia – Žobrácke dobrodružstvo
komédia – Pozor na anjelov
hry – Právo a omyl, Zhasnuté slnko, Kde leží naša bieda
Zvon bez veže, Kráľovná noci v kamennom mori
IVAN BUKOVČAN tvorba : scenáre – Rodná zem, Diablova nevesta, Zmluva s diablom,
Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina
veselohra – Hľadanie v oblakoch
hra – Zažeň vlka, Pštrosí večierok
tragifraška – Slučka pre dvoch alebo Domáca šibenica
scifi-komédia – Takmer božský omyl
buffonáda – Luigiho srdce alebo Poprava tupým mečom
dráma – Prvý deň karnevalu, Sneh nad limbou,
Fatamorgána
OSVALD ZÁHRADNÍK tvorba : hra – Zurabája alebo Epitaf pre živého, Návraty
Prekroč svoj tieň, Čas do brieždenia, Post Scriptum
Omyl chirurga Morisiniho, Prelúdium v mol,
Polostrovy vianočné, Sólo pre bicie (hodiny),
Sonatina pre páva
c.) Humor a satira v SR dráme :
M. LASICA & J. SATINSKÝ – vytvorili dvojicu intelektuálnych komikov a ich humor je v dialogizovanej podobe. Je to často banálny rozhovor o banálnych veciach, ich témami je buď národ. mentalita alebo človek utláčaný pretechnizovanou civilizáciou. Využívajú postupy absurdného divadla, pričom hl. zdroj absurdity hľadajú v každodennom živote okolo seba.
hry: Večery pre dvoch, Nečakanie na Godola, Náš priateľ René, Všetci sú za dverami
S. ŠTEPKA – zakladateľ a autor Radošínske naivného divadla, ktoré vzniklo v r. 1963 ako ochotnícke divadlo a od roku 1970 pôsobí v BA. RND je autorským divadlom Štepku. Ten vytvoril svojrázny typ humoru, ktorý je smutno-smiešny i filozofický a vo svojich hrách akoby pozeral na svojich súčasníkov s nemilosrdnou zvedavosťou, ale i múdrou zhovievavosťou. Jeho hrdinovia sú jednoduchí, nenápadný, často trápni, ale majú v seba skrytú hlbokú pravdu o živote.
hry: Jánošík, Človečina, Slov. tango, Kúpeľná sezóna, Svadba, Čierna ovca, Ženské oddelenie, Tata, Konečná stanica, Včela v zime…
d.) Cudzie slová, domáce slová, kalky … :
Neologizmy – sú to nové slová, najmä odborné termíny, prevzaté väčšinou z iných jazykov a vyskytujú sa najčastejšie v nejakom novo sa rozvíjajúcom odbore (software).
Cudzie slová – sú to slová prevzaté z iného jazyka.
Zdomácnené slová - sú to slová cudzieho pôvodu, ktoré však časom zdomácneli tak, že ich nepovažujeme za cudzie (futbal, basketbal).
Kalky – sú to doslovné preklady slov z iných jazykov (geografia – zemepis).
Internacionalizmy (medzinárodné slová) – sú to slová používané vo viacerých jazykoch (kosínus …).
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára